آخرین اخبار
کد خبر: 266

تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴

تا دو ماه آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود

رئیس جمهور کشورمان در گفت‌ وگوی مستقیم تلویزیونی با مردم سیاست‌ ها و برنامه‌ های جدید دولت برای احیای رونق اقتصادی را تشریح کرد. بی تدبیری حاکمان سعودی در اداره مناسک حج رئیس جمهور کشورمان ضمن آرزوی موفقیت برای مردم کشورمان که خود را برای عزاداری محرم الحرام آماده می کنند، اظهار داشت: امسال دل […]

رئیس جمهور کشورمان در گفت‌ وگوی مستقیم تلویزیونی با مردم سیاست‌ ها و برنامه‌ های جدید دولت برای احیای رونق اقتصادی را تشریح کرد.

بی تدبیری حاکمان سعودی در اداره مناسک حج

رئیس جمهور کشورمان ضمن آرزوی موفقیت برای مردم کشورمان که خود را برای عزاداری محرم الحرام آماده می کنند، اظهار داشت: امسال دل مردم ما قبل از ماه محرم به علت فاجعه منا پر از غم و اندوه شد که این نشان از بی تدبیری حاکمان سعودی در اداره مناسک حج بود.

وی تاکید کرد: متاسفانه هزاران نفراز مردان و زنان از دنیای اسلام جان باخته این فاجعه بودند که تاکنون اجساد ۴۹۰ نفر از آن‌ها به خانواده شان بازگشته و عده ای از آنان با رضایت خانواده هایشان در آنجا مدفون شده و عده ای در لیست مفقودین هستند که امیدواریم هر چه زودتر اجسادشان شناسایی شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی ضمن قدردانی از بعثه رهبری، سازمان حج و زیارت و دست اندرکاران مربوطه که برای کاستن آلام مردم تلاش کردند تصریح کرد: علل به وجود آمدن این حادثه برای جهان اسلام باید به خوبی تشریح شود تا مردم مان مسیری را که قرار است در آینده در مناسک حج حضور یابند برایشان روشن شود تا این حادثه دیگر تکرار نشود.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به رای امروز مجلس به جزییات برجام تصریح کرد: از همه ملت ایران در طول این ۱۲ سال و مخصوصا در دو سال اخیر و در دوران مذاکره با شش قدرت جهانی ایستادگی و صبوری کردند قدردانی می کنم.

وی اضافه کرد: ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی که طرحی را تهیه کرد که وظایفی را برای دولت تعیین می کند در روزهای اخیر باید شورای نگهبان درباره آن اظهارنظر کند و پس از آن دولت اقداماتی را باید انجام دهد که فکر نمی کنم امشب تفصیل آنها را بیان کنم.

تا دو ماه آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود

حجت الاسلام والمسلمین روحانی اضافه کرد: طبق ۹۰ روزی که پیش بینی شده است از هفته آینده باید با تشریفات قانونی و حقوقی برنامه های خود را شروع کنیم تا زمانی که تحریم ها برداشته شود یک تا دو ماه به طول می‌انجامد.

رئیس جمهور کشورمان در رابطه با وضعیت اقتصادی کشور در دو سال گذشته اظهار داشت: یکی از نکاتی که از آغاز توافق و مذاکرات اهمیت داشت، مسائل اقتصادی بود زیرا حربه ای بود که دشمن در اختیار داشت و برای فشار به ملت ایران استفاده می کرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم تجاری در دنیا، تحریم نفتی در عراق، تحریم هوشمند در لیبی در گذشته انجام شده بود اما تحریم بانکی از ایران آغاز شد، گفت: باید روی این نکته دقت کنیم که چرا آنها فکر کردند با فشار اقتصادی می توانند به اهدافشان برسند.

حجت الاسلام روحانی در ادامه افزود: در سال های گذشته که سال های وفور دلارهای نفتی بود کشور در مسیری قرار داشت که نفت را بفروشد و با دلارهای نفتی اقتصاد کشور را اداره کند وواردات صورت گیرد اما اتکا به فروش نفت نیازمند سیستم بانکی بود تا از این طریق دلارها وارد کشور شود و این موضوع باعث شد آنها فشار را از این طریق به کشورمان وارد کنند.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور ما به آنها علامت داد که از این طریق می توانند به کشور فشار وارد کنند، افزود: کشور ما در آن سال ها نیازمند نفت و نیازمندی بیشتری به دلارهای نفتی داشت و آنها تحریم بانکی را اعلام کردند تا فروش نفت کاهش یابد و درآمدی که در سال ۹۰ به دست آوردیم ۱۱۹ میلیارد بود و پس از اعلام تحریم در ۹۱ درآمد نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار شد.

وی در ادامه افزود: در کل سال ۹۲ و اوایل سال ۹۳ نفت را در حالت حداکثری ۱۱۱ دلار می فروختیم اما استفاده از درآمدها در سیستم بانکی دچار مشکل شد و کاهش درآمد نفتی مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی در سال ۹۱ منفی ۶.۸ بود، ادامه داد: در سال ۹۲ هنگامی که دولت تدبیر و امید آغاز به کار کرد تورم بالای ۴۰ درصد بود و اولین کار لازم این بود که از طریق اقتصادمان به دنیا پیام دهیم و بر عکس آن پیامی که در سال های گذشته دریافت می کردند و به آنها بفهمانیم با وجود فشار می توانیم اقتصاد کشورمان را سامان دهیم و هم چنین تورم را کاهش و از رکود خارج و آرامش را در بازار ایجاد کنیم.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه توفیق دولت در طول سال های ۹۲ و ۹۳ کاهش تورم بود، تصریح کرد: دولت در سال ۹۲ اعلام کرده بود که کاهش تورم به حدود ۳۵ درصد خواهد بود که ۳۴.۷ دهم درصد حاصل شد و هم چنین در سال ۹۳ اعلام کردیم تورم به ۲۵ درصد می رسد که در پایان سال ۹۳ به حدود ده درصد رسید و این روند ادامه دارد و مسیر ثابت دولت تدبیر و امید این خواهد بود و در سال های پیش رو علی رغم مشکلات این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه در شهریور ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه کاهش قابل توجهی داشت که حدود ۱۱.۷ درصد شد، گفت: در ماه های آینده تورم نقطه به نقطه تک رقمی خواهد شد و در کل تورم در کشور رو به کاهش خواهد بود و از طرف دیگر در سال ۹۳ از رکود خارج شدیم و با وجود اینکه در سال ۹۲ رشدمان منفی ۱.۹ بود درسال در سه ماهه اول سال ۹۳ پیش بینی مان این بود که از رکود خارج خواهیم شد و آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار این موضوع را ثابت می کرد.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه در سال ۹۳ رشد سه درصد را مشاهده کردیم، تصریح کرد: در این سال شاخص های اقتصاد کلان مانند تورم، رشد اقتصاد و ثبات بازار کنترل شد و در سال ۹۳ علی رغم اینکه علامت مثبت در زمینه اقتصاد به دنیا نشان دادیم موجب کمک به ما در مذاکرات شد و آنها در اظهاراتشان اعتراف کردند که حربه اقتصادی دیگر کارساز نیست.

رئیس جمهور کشورمان با تاکید براینکه برای ما ضرورت داشت تا به طرف مقابل ثابت کنیم که تحریم اقتصادی در کشور ما کارساز نیست، گفت: اگر در اقتصاد کشور درست حرکت کنیم هیچ گاه تحریم ها باز نمی گردد و باید این نکته را مورد تاکید قرار دهیم که چرا آنها تحریم ها را برداشتند زیرا تحریم ها دیگر اثری نداشت و به همین دلیل آنها دیگر به دنبال این حربه نخواهند رفت و از این طریق می توانیم برای همیشه تحریم ها را از کشور دور کنیم و باید طبق گفته مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا کنیم تا دشمن مایوس شود و به طرف مقابل ثابت شود که دیگر تحریم ها تاثیرگذار نیست.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ با دو مشکل مواجه شدیم و آثار آن مشکلات اواخر ۹۳ و اوایل ۹۴ مشاهده شد، تصریح کرد: قیمت نفت در آن زمان پایین آمد که یک امر طبیعی نبود و از نظر ما برنامه ریزی شده بود زیرا با مذاکرات ژنو مصادف شد و در آن زمان ما به توافق نهایی نزدیک بودیم و تحرکات در منطقه موجب این اتفاق شد که در روند مذاکرات کاهش قیمت نفت تاثیر گذاشت و هم چنین می خواستند به روسیه فشار وارد کنند.

حجت الاسلام روحانی در ادامه افزود: این روند موجب شد که توافق هفت ماه به تعویق افتاد و مذاکرات تمدید شد و این تمدید برای مردم خوش آیند نبود، آنها می خواستند از این طریق به ما فشار بیاورند تا در مذاکرات امتیاز بگیرند اما توافقی که صورت گرفته با توافق هفت ماه قبل تفاوت دارد زیرا چانه زنی های خوبی صورت گرفته است.

رئیس جمهور کشورمان با تاکید براینکه قیمت نفت در اقتصاد کشورمان تاثیرگذار است، افزود: هنگامی که قیمت نفت کاهش پیدا می کند، گاز میعانات نفتی، صنایع پتروشیمی و فولاد نیز کاهش پیدا می کنند.

وی اظهار داشت: کاهش قیمت نفت در برخی از کشورها ارزش پول ملی آنها را به نصف تقلیل داد حتی در کشورهایی که در کاهش قیمت نفت دخالت داشتند، آنها مجبور شدند از ذخایر گذشته شان استفاده کنند اما در ایران توانستیم به همان نسبت روند کاهنده تورم را ادامه دهیم و شرایط آرام بازار را حفظ کنیم.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به اینکه مشکل دوم انتظار مردم در رسیدن به توافق هسته ای بود ادامه داد: مردم در آذر ۹۳ منتظر به سرانجام رسیدن توافق بودند و احساس می کردند آینده بهتری پیش روی آن ها است و این موضوع گاهی اوقات تاثیر منفی می گذارد و در خرید و تولید نیز اثرگذار است زیرا همه به انتظار شرایط بهتر هستند و این انتظار بر اقتصاد کشور تاثیر گذاشت، البته با برداشته شدن تحریم ها و مشاهده آثار آن مدتی به طول می انجامد.

رئیس جمهور کشورمان افزود: سرمایه اجتماعی بزرگترین سرمایه ای است که باید از آن استفاده کنیم در واقع رکود و رونق یک چارچوب دارد وقتی در یک کشور در یک سه ماهه اول و سه ماهه دوم رشد اقتصادی باشد نشان از رونق است و وقتی سه ماهه اول و دوم سال رشد منفی وجود داشت به رکود می رسد و این مانند یک بیماری است منتهی مسیر رشد اقتصادی ما همواره ادامه خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • test

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۴

  تست برای مشاهده شکل دیدگاه ها با تشکر

  • test

   تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۳۹۴

   بسیار عالیست

ارسال دیدگاه

نظر شما پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.