آخرین اخبار
کد خبر: 1733

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷

چطور آزمایش خون را بخوانیم ؟!

خبرنگار | آزمایش خون یا CBC یکی از معمول‌ترین آزمایش‌هایی است که هرکدام از ما شاید بارها آن را انجام داده باشیم. در این آزمایش که نیاز به ناشتا‌بودن ندارد بسته به نسخه پزشک، همه سلول‌های خونی از مقدار تا غلظت آنها اندازه‌گیری می‌شوند. چطور آزمایش خون را بخوانیم ؟! زن یا مرد یا کودک‌بودن، سن، […]

خبرنگار | آزمایش خون یا CBC یکی از معمول‌ترین آزمایش‌هایی است که هرکدام از ما شاید بارها آن را انجام داده باشیم. در این آزمایش که نیاز به ناشتا‌بودن ندارد بسته به نسخه پزشک، همه سلول‌های خونی از مقدار تا غلظت آنها اندازه‌گیری می‌شوند.

چطور آزمایش خون را بخوانیم

چطور آزمایش خون را بخوانیم ؟!

زن یا مرد یا کودک‌بودن، سن، قرص‌هایی که ۲روز گذشته خورده‌اید و حتی موقعیت جغرافیایی‌ای که هستید روی این آزمایش اثر می‌گذارند، برای همین خیلی نگران کمی بالا و پایین‌شدن بعضی از اعداد داخل آزمایش نشوید و تشخیص درست آن را به پزشک عمومی یا درنهایت متخصص بیماری‌های خون و سرطان (هماتولوژیست و آنکولوژیست) بسپارید. برای اینکه بدانید هرکدام از مواردی که در یک آزمایش خون نوشته شده یعنی چه با خبرنگار پزشکی ما همراه باشید.

RBC میزان سلول‌های قرمز خون یا همان گلبول‌های قرمز را نشان می‌دهد.

WBC میزان سلول‌های سفید خون یا گلبول‌های سفید را نشان می‌دهد. از این مورد می‌توان میزان عفونت را اندازه‌گیری کرد و اینکه سیستم دفاعی بدن شما در برابر بیماری‌ها چگونه است.

HCT یا HC میزان هموتوکریت را که یکی از عوامل اندازه‌گیری گلبول‌های قرمز است نشان می‌دهد. این قسمت بیانگر نسبت حجم سلولی خون و بخش مایع خون است.

HGB یا HB مقدار هموگلوبین را که عنصر اصلی تشکیل‌دهنده گلبول‌ قرمز است نشان می‌دهد. اگر شما کم خونی دارید باید به این قسمت توجه کنید.

هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را از ریه‌ها به بافت‌های بدن انتقال می‌دهد و دی‌اکسیدکربن را به ریه‌ها برمی‌گرداند.

MCH مقدار میانگین هموگلوبین را در هر گلبول قرمز نشان می‌دهد. عدد بالاتر از حد طبیعی علامتی برای کمبودهای تغذیه و عدد پایین‌تر از حد طبیعی می‌تواند نشان کم‌خونی باشد.

MCHC میزان غلظت میانگین هموگلوبین را در سلول قرمز نشان می‌دهد که عدد آن برای کم‌خونی اهمیت دارد.

RDW اندازه این مورد، میزان یکنواختی یا عدم‌یکنواختی اندازه گلبول‌های قرمز را نشان می‌دهد. هر چه این عدد کمتر باشد گلبول‌های قرمز یکدست‌تر است.

MCV میانگین حجم گلبول‌های قرمز را نشان می‌دهد؛ یعنی هر گلبول قرمز چقدر فضا اشغال می‌کند.

PLT تعداد پلاکت‌ها را در هر میلی‌لیتر مکعب خون نشان می‌دهد. این سلول‌ها به بهبود زخم کمک می‌کنند و جلوی خونریزی بیش از حد را می‌گیرند. تعداد پلاکت‌ها نشان می‌دهد که شما بیماری‌ انعقاد خون دارید یا خیر.

 

آزمایش‌های تیروئید

تیروئید دو هورمون T. ۴ و T. ۳ را ترشح می‌کند. به T. ۴ تیروکسین گفته شده و به تری-یدوتیرونین (T ۳) تبدیل می‌شود. T. ۳ از نظر بیولوژیکی فعال‌تر بوده و متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند.

اگر سطح هورمون‌ها کمی از حد طبیعی پایین‌تر بیاید، هیپوفیز با ترشح هورمونی به نام هورمون محرک تیروئید (TSH)، غده تیروئید را برای تولید T. ۴ بیشتر تحریک کرده و اگر از حد طبیعی بالاتر باشد، ترشح TSH متوقف می‌شود تا تیروئید T. ۴ کمتری تولید کند، به TSH، تیروتروپین هم گفته می‌شود.

بالا بودن TSH و پایین بودن T. ۴ نشان دهنده کم‌کاری تیروئید و پایین بودن TSH و بالا بودن T. ۴ نشان دهنده پرکاری تیروئید است.

آزمایش‌های چربی خون

آزمایش چربی خون شامل اندازه گیری کلسترول Cholestrol، کلسترول خوب HDL، کلسترول بد LDL و تری گلیسرید T.G می‌شود.
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 2

کل نظرات :2

  • زهرا

    تاریخ : ۳۰ - آبان - ۱۳۹۷

    سلام

  • nazour nazour

    تاریخ : ۱۲ - آبان - ۱۳۹۷

    سلام

ارسال دیدگاه

نظر شما پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهد شد.